Blog
Na co zwrócić uwagę podczas projektowania instalacji elektrycznej?
Żaden współczesny budynek nie może obyć się bez prądu. Za sprawne i bezpieczne doprowadzenie energii do każdego z pomieszczeń odpowiada instalacja elektryczna. Jej przebieg powinien być zaplanowany już na etapie projektowania domu, a schemat wykonany przez specjalistę. Aby system funkcjonował poprawnie, a prąd docierał do wszystkich niezbędnych urządzeń, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich?
Iluminacja świetlna budynków - metoda zalewowa czy metoda punktowa?
Właściwie zaplanowane oświetlenie może znacznie podnieść walory estetyczne budynków w momencie, gdy zapada zmierzch. Dzięki iluminacji wyróżniają się one z otoczenia, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego typu oświetlenia. Błędny projekt źródeł światła nie podkreśli atutów bryły, a może wręcz zadziałać na jej niekorzyść. Iluminacja może zostać wykonana metodą zalewową lub metodą punktową. Kiedy warto je zastosować?
Czym jest instalacja teletechniczna i jakie urządzenia wchodzą w jej skład?
Obecnie instalacje teletechniczne przejmują niektóre z zadań, jakie do tej pory należały do instalacji elektrycznych. Czym właściwie różnią się te systemy? Oba związane są z przesyłaniem sygnałów i impulsów elektrycznych. Jednak instalacje elektryczne korzystają z napięcia 230 V AC, natomiast instalacje teletechniczne pracują na bezpiecznym napięciu 24 V DC. Z tego względu teletechnika stała się niezbędna w każdym projekcie budynku użyteczności publicznej. Przyjrzyjmy się, jakie są jej najpopularniejsze funkcje.
Projektowanie instalacji oświetlenia awaryjnego od A do Z
W dzisiejszych czasach oświetlenie awaryjne w budynkach użyteczności publicznej i zakładach produkcyjnych jest absolutną koniecznością. W dobie wszechobecnej elektryczności mało kto czuje się komfortowo, gdy nagle zapada ciemność. Jeśli w danej przestrzeni znajduje się więcej osób, może dojść do zagrożenia zdrowia, a nawet życia ludzi. Przez oświetlenie awaryjne należy rozumieć oświetlenie ewakuacyjne, pozwalające na sprawne i bezpieczne opuszczenie budynku, w którym doszło do awarii, a także oświetlenie zapasowe, zwane rezerwowym. Zadaniem tego ostatniego jest umożliwienie kontynuowania działań, które z pewnych przyczyn nie mogą zostać przerwane.
W jakim celu stosuje się instalacje niskoprądowe?
Nowoczesne instalacje niskoprądowe pozwalają na tworzenie osobnych źródeł zasilania dla wielu systemów i urządzeń. Wykorzystywane są między innymi w teletechnice i teleinformatyce, ale nie tylko. Czym charakteryzują się instalacje niskoprądowe? Gdzie i w jakim celu się je stosuje?
Wady i zalety korzystania z instalacji fotowoltaicznej
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że popularność instalacji fotowoltaicznej stale wzrasta – na jej montaż decyduje się bowiem coraz więcej osób, chcących zadbać zarówno o swój budżet, jak i o stan środowiska naturalnego. Jakie wady i zalety wynikają z korzystania z instalacji fotowoltaicznej? Odpowiemy w dzisiejszym wpisie.